İlyas Şimşek
http://ilyassimsek.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
İlyas Şimşek, 1983,Gümüşhane, Kelkit doğumludur. Erzincan Ziya Gökalp ilkokulunda okula başladı. Orta okulda flüt bile çalamazdı, hatta müzikten 5 üzerinden hep 3 alırdı. İstanbul Ümraniye Yamanevler İlköğretim Okulu'ndan mezun olduğu zamanlar ıslık çalmaya başladı :) Lisede, bateri çalmaya başladı, liseli arkadaşları ile Labrador isimli grubu kurdu ve bu grupta davul çaldı. Labrador kelimesinin bir köpek türü olduğunu öğrenince, bir de FRP dalgasını öğrenmeleri ile grubun adını J.R.R Tolkien'in bir kitabının adı olan Roverandom olarak değiştirdiler. Bu dönemde, "Zindan" ve "The Tears of Cleopatra" şarkılarını kaydettiler. Power metal ve gothic metal çalıyorlardı. Ama maalesef, üniversite girince olayın içine, grup da dağılmak zorunda kaldı. Üniversite yıllarında, İlyas Şimşek, para kazanmak için hiç tanımadığı gruplarla davul çaldı, konserler verdi. Öyleki, tanımadığı insanlarla Haramiler, Panik, Moğollar gibi grupların altında çalmışlığı vardır. Dumlupınar Üniversitesi Rock Kültür Kulübü Bilecik temsilcilerinden biri olup, Bilecik'teki bütün konser organizasyonlarında görev aldı, ve sahnede yine bazı gruplara tampon elemanlık yaptı. Üniversitenin sonlarına doğru, akustik müziğe merak saldı ve kurduğu 228 grubu ile bar programlarında gitar çaldı. 228'i dağıttı, sonra Nebula grubunu kurdu, bu grupla da yine akustik parçalar çaldılar, bar programları Bilecik şehrinde bir dönem dolup taşmıştır. Ancak sıra mezuniyettedir. Ve Nebula dağılmak zorunda kalacaktır. Dağılır da. Ama ayrılmayan 2 şey vardır ki, İlyas Şimşek ve gitardır. Müzikten kopamaz, ve evde, kendi halinde, ilkel kayıt yöntemleri ile parçalar kaydeder, beste yapar. Müziklerinde çay tepsisi, cipslerden çıkan taso, poşet gibi değişik materyaller kullanır. "Herşey bir enstrumandır aslında, yeterki doğru çalmayı bul." der İlyas Şimşek. Halen Dumlupınar Üniversitesi Rock Kültür Kulübü Bilecik Temslcilerindendir. Akustik ev müziği çalar, bütün gitar türleri (perdesizler hariç), davul ve perküsyon çalabilmektedir. Demolardaki duyulan bütün enstrumanları kendisi çalmıştır. Yönetmenlik, senaristlik yapmıştır. Kısa filmi "Sisler Ardında", üniversite çapında yankı yaratmıştır.

"Ev yapımı müzik ev yapımı kek gibidir. Bakkaldan aldığınız kekler daha kabarık, daha lezzetlidir. Ama ev yapımının tadı da değişiktir. En azından yapan kişi için bu böyledir."

İlyas Şimşek

İlyas Şimşek ile ilgili Bazı Bilgiler

* Kendisi solaktır, gitarı sol çalar, gitarı özeldir. Ama sağ gitarı da çalabilmektedir. Davulda ise sağlak davulu sol çalmaktadır. Hi-hat'a sol eli ile vurup, kross pedalını sağ ayağı ile kullanan ender bateristlerdendir. Çok acayiptir.

* Davulda Tama, gitarda ise Jackson markasını tercih eder. Klasik gitarının markası Lucero'dur.

* Burcu yengeçtir.

* İngilizce bilir.

* Sisler Ardında ve Buhran isimli kısa filmlerin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenmiştir. Sisler Ardında filminde başrolde oynamıştır. Sokakta yaşayan bir delinin hayatından bir kesiti anlatır film. Buhran filminde ise bir sahnede 20 sn kadar gözükür, burda da evsiz, sokakta yaşayan birini oynamıştır.

* 10'dan fazla grupla çalışmıştır.

* Gitarda idolü Y.Malmsteen'dir, Youtube'da videolarını izler izler iç çeker.

* Davulda idolü Moğollar'ın bateristi Engin Yörükoğlu'dur. DPU Bilecik İİBF Bahar Şenlikleri kapsamındaki Moğollar konseri organizasyonunda idolü ile tanışma fırsatı elde etmiştir. Aralarında şöyle bir sohbet geçmiştir:

EY: Sen enstruman çalıyor musun?
İŞ: Ben de, nacizane davul çalıyorum.
EY: Nacizane mi? Öyle bir davul markası duymamıştım.
İŞ: ehehe. Hocam sizi izledikten sonra "yahu ben meğer hiçmişim" dedim, davulu bırakıyorum zira.
EY: Davulu bırakmak? Duymuş olmayayım. Davul çalacaksın. Valla okul yönetimini aratır sordururum davul çalıyor mu diye..
İŞ: hehehe

* Karikatüristtir. www.dpuportal.com sitesindeki karikatürleri çizmiştir. 2001 yılında DPÜ öğrencilerinin çıkardığı Ahtapot adlı mizah dergisinde Haplo adıyla karikatürler çizmiştir. Şu an bile Dumlupınar Üniversitesi Bilecik İİBF'de öğrenci kulüplerinin, üniversite rektörlüğü onayıyla ortaklaşa çıkardıkları "Amfi" adlı dergide Antidepresan isimli karikatür sayfasını çizmektedir.

* www.dpuportal.com isimli Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinin dayanışma platformu sitesinde, sinema eleştirileri yazmaktadır. Amfi Dergisi'nde "Sine-Kültür" adında sinema makalesi yazdığı sayfası da mevcuttur.

* Haplo takma adını sıklıkla kullanır.

* FRP delisidir. Proximo isimli insan büyücü karakteri ile uzun yıllar oyun oynamıştır. "Karanlığın Varisleri" isimli fantastik hikaye denemeleri bile vardır. Bu ismi ilerde kitap yapma düşüncesi ile tescilletmiştir. Tescil ücretine de şaşıp kalmıştır.

* Trabzonspor'u tutar.

* Gothic ve senfonik metal türünü dinler, Türk olarak ise Erkin Koray, Cem Karaca, Cahit Berkay gibi duayenleri severek dinler. Yabancılardan Therion ve Haggard gruplarını severek dinler. Blackmore's Night ise severek dinlediği bir başka gruptur.

* Köpek fobisi vardır.